Dicksonpokalen

Dicksonpokalen har sin grund i den gamle hovstallsmästaren James Fr. Dicksons stora intresse för löpning och speciellt medeldistansen 1609 meter, det vill säga en engelsk mil, och instiftades 1895. Loppet har genomförts under många friidrottsgalor och främst gällt 1500 meter eller engelska milen och sedan 1967 har priset delats ut på DN Galan. Dessa lopp har ofta hållit hög internationell klass med mycket prestige och kamp. Dicksonpokalen har vunnits av legender som Filbert Bayi, John Walker, Sebastian Coe och Said Aouita. Segraren får sitt namn ingraverat i den stora silverpokalen som är en central del av den internationella medeldistanshistorien.

1895 Oscar Johansson Vårblomman 4:55.4 mile
1896 Patrik Löfgren AIK 4:44.8 mile
1897 A V Hansen DEN 5:01.0 mile
1898 P H Christensen DEN 4:54.4 mile
1899 Christian Christensen DEN 4:50.8 mile
1900 Christian Christensen DEN 4:44.6 mile
1901 Kristian Hellström IF Sleipner 4:42.2 mile
1902 Kristian Hellström IF Sleipner 4:42.2 mile
1903 Kristian Hellström IF Sleipner 4:31.8 mile
1904 Kristian Hellström IF Sleipner 4:40.4 mile
1905 Edvard Dahl Sundbybergs IK 4:52.8 mile
1906 Edvard Dahl Sundbybergs IK 4:34.6 mile
1907 John Svanberg Fredrikshofs IF 4:31.2 mile
1908 Anton Nilsson Fredrikshofs IF 4:37.6 mile
1909 Ernst Wide IK Göta 4:33.2 mile
1910 Ernst Wide IK Göta 4:21.6 mile
1911 Ernst Wide IK Göta 4:34.7 mile
1912 Ernst Wide IK Göta 4:26.8 mile
1913 Ernst Wide IK Göta 4:25.4 mile
1914 Ernst Wide IK Göta 4:36.3 mile
1915 John Zander Mariebergs IK 4:27.7 mile
1916 John Zander Mariebergs IK 4:22.3 mile
1917 John Zander Mariebergs IK 4:18.6 mile
1918 John Zander Mariebergs IK 4:16.8 mile
1919 Sven Lundgren IK Göta 4:22.8 mile
1920 Sven Lundgren IK Göta 4:25.4 mile
1921 Paavo Nurmi FIN 4:13.9 mile
1922 Sven Lundgren IK Göta 4:24.2 mile
1923 Edvin Wide IF Linnéa 4:25.0 mile
1924 Edvin Wide IF Linnéa 4:25.8 mile
1925 Folke Eriksson Matteuspojkarna 4:25.2 mile
1926 Gunnar Sjögren IFK Sundsvall 4:15.9 mile
1927 Nils Eklöf Finspångs IK 4:22.2 mile
1928 Arthur Svensson Finspångs IK 4:24.7 mile
1929 Bror Öhrn IFK Borås 4:00.4 1500
1930 Karl-Gustav Dahlström IK Göta 4:07.6 1500
1931 Eric Ny IK Mode 3:58.8 1500
1932 Alfons Holmgren IF Elfsborg 4:04.2 1500
1933 Alfons Holmgren IF Elfsborg 3:58.2 1500
1934 Olle Pettersson IK Ymer 3:57.0 1500
1935 Lennart Nilsson Örgryte IS 3:59.8 1500
1936 Henry Jonsson SoIK Hellas 3:57.0 1500
1937 Lennart Nilsson Örgryte IS 3:54.2 1500
1938 Åke Jansson (Spångert) Brandkårens IK 3:53.0 1500
1939 Åke Jansson (Spångert) Brandkårens IK 3:55.6 1500
1940 Henry Kälarne Brandkårens IK 3:52.4 1500
1941 Gunder Hägg Gefle IF 3:47.6 1500
1942 Åke Spångert Brandkårens IK 3:50.6 1500
1943 Arne Andersson SoIK Hellas 3:50.4 1500
1944 Arne Andersson SoIK Hellas 3:49.6 1500
1945 Lennart Strand Malmö AI 3:47.6 1500
1946 Lennart Strand Malmö AI 4:06.6 mile
1947 Lennart Strand Malmö AI 4:07.0 mile
1948 Willem Slijkhuis NED 4:09.4 mile
1949 Olle Åberg Gefle IF 4:05.4 mile
1950 Lennart Strand Malmö AI 4:07.2 mile
1951 Olle Åberg Gefle IF 4:08.8 mile
1952 Gaston Reiff BEL 4:03.4 mile
1953 Wes Santee USA 4:06.6 mile
1954 Ingvar Ericsson Brandkårens IK 4:09.8 mile
1955 Fred Dwyer USA 4:07.8 mile
1956 Ingvar Ericsson Brandkårens IK 4:14.6 mile
1957 Dan Waern Örgryte IS 4:01.1 mile
1958 Herb Elliot AUS 3:58.0 mile
1959 Dan Waern Örgryte IS 3:59.2 mile
1960 Laszlo Tabori HUN 4:06.4 mile
1961 Dan Waern Örgryte IS 3:58.9 mile
1962 Tommy Holmestrand IFK Lidingö 4:06.6 mile
1963 Jörg Balke FRG 4:11.4 mile
1964 Karl-Uno Olofsson IFK Umeå 4:02.6 mile
1965 Jozef Odlozil TCH 3:58.7 mile
1966 Sven-Olov Larsson IFK Sundsvall 4:07.1 mile
1967 André de Hertoghe BEL 3:57.3 mile
1968 Bodo Tümmler FRG 3:54.7 mile
1969 Bodo Tümmler FRG 3:58.8 mile
1970 Henryk Szordykowski POL 4:02.3 mile
1971 Kipchoge Keino KEN 3:54.4 mile
1972 Brendan Foster GBR 3:57.2 mile
1973 Ben Jipcho KEN 3:52.17 mile
1974 Filbert Bayi TAN 3:54.10 mile
1975 John Walker NZL 3:52.24 mile
1976 John Walker NZL 3:53.07 mile
1977 Jozef Plachy TCH 3:54.68 mile
1978 Thomas Wessinghage FRG 3:52.50 mile
1979 Steve Scott USA 3:55.96 mile
1980 Steve Scott USA 3:53.59 mile
1981 Sebastian Coe GBR 3:31.95 1500
1982 Sydney Maree USA 3:32.89 1500
1983 Jim Spivey USA 3:36.94 1500
1984 Steve Ovett GBR 3:35.65 1500
1985 Steve Scott USA 3:37.30 1500
1986 Mike Hillardt AUS 3:34.51 1500
1987 Abdi Bile SOM 3:35.77 1500
1988 Said Aouita MAR 3:35.70 1500
1989 Said Aouita MAR 3:34.59 1500
1990 Joe Falcon USA 3:35.52 1500
1991 Noureddine Morceli ALG 3:31.01 1500
1992 Rachid El Basir MAR 3:36.21 1500
1993 Noureddine Morceli ALG 3:31.83 1500
1994 Noureddine Morceli ALG 3:34.09 1500
1995 No competition
1996 Hicham El Guerrouj MAR 3:29.59 1500
1997 Hicham El Guerrouj MAR 3:29.30 1500
1998 John Kibowen KEN 3:51.32 mile
1999 Noah Ngeny KEN 4:50.08 2000
2000 Andrés Días ESP 3:32.75 1500
2001 José Redolat ESP 3:31.21 1500
2002 Bernard Lagat KEN 3:31.38 1500
2003 Bernard Lagat KEN 3:32.99 1500
2004 Mulugeta Wondimu ETH 3:32.39 1500
2005 Ivan Heshko UKR 3:33.18 1500
2006 Kenenisa Bekele ETH 3:33.08 1500
2007 Belal Mansoor Ali BRN 2:15.88 1000
2008 Abubaker Kaki SUD 2:13.93 1000
2009 Belal Mansoor Ali BRN 2:16.55 1000
2010 Nancy Langat KEN 4:00.70 1500
2011 Silas Kiplagat KEN 3:33.94 1500
2012 Maryam Yusuf Jamal BRN 4:01.19 1500
2013 Ayanleh Souleiman DJI 3:33.59 1500
2014 Jennifer Simpson USA 4:00.38 1500