Carmelita Jeter på diamant jakt
-Jag vill väldigt gärna vinna en diamant på DN Galan. Diamanter är som bekant en flickas bästa vän, säger amerikanskan Carmelita Jeter, 31.
Carmelita har siktet inställt på ryskan Irina Privalovas sjutton år gamla Stadionrekord 10.90 på 100 meter. Irina vann den första 1-karatsdiamanten 1994 som DN Galan delar ut för Stadionrekord.
– Hon har definitivt kapacitet att slå rekordet, säger tävlingsdirektör Rajne Söderberg. Hittills har vi delat ut 67 diamanter. Jag hoppas att det blir fler på fredag!
Jeter är snabbast i världen i år med 10.70 och har på sina tio snabbaste lopp i karriären ett snitt på 10.792!
–Jag är väldigt nöjd med säsongen så här långt, men det finns utrymme till förbättringar. Jag känner mig stark och är i bra form . Det beviset fick jag när jag sprang sex lopp på fyra dagar i de amerikanska mästerskapen i juni.
Jeter, som har två VM-brons på 100 meter och ett VM-guld på 4×100 meter, får hårt motstånd på DN Galan. Kerron Stewart, Jamaica med OS-silver och brons bland meriterna är sjua genom tiderna med 10.75 och har i år gjort 10.87. Rutinerade Debbie Ferguson-McKenzie, Bahamas är fortfarande världsklass som 35-åring.
Vänligen,
Keijo Liimatainen
Presschef DN Galan
Tel.08/400 151 75