Skip to content
alt
260607 Audrey Werro of Switzerland celebrates after competing in the women's 800 meter during Bauhaus-galan, part of the Diamond League series, June 7, 2026 in Stockholm. Photo: Maxim Thore / BILDBYRÅN / kod MT / MT1057
Stockholm

Werro besegrade Hodgkinson i sensationellt rekordlopp i Stockholm

I ett av de snabbaste damloppen på 800 meter genom tiderna chockade Schweizs Audrey Werro den olympiska mästaren Keely Hodgkinson och tog segern vid BAUHAUS-galan söndagen den 7 juni.

Duon tog guld respektive silver vid inomhus-VM i Toruń i Polen i mars, där Hodgkinson drog det längsta strået efter att några veckor tidigare ha satt världsrekord inomhus med 1.54,87.

Ett liknande resultat såg ut att vara på väg i Stockholm när Hodgkinson gick förbi Werro med 300 meter kvar. Men schweiziskan vägrade släppa taget, och när 40 meter återstod började hon successivt ta in på brittskan.

Werro höll ihop loppet hela vägen in i mål och vann på 1.53,98.

Det var första gången sedan 1983 som någon sprang under 1.54 på distansen. Tiden var den tredje snabbaste i historien, nytt Diamond League-rekord, nytt tävlingsrekord, schweiziskt rekord och världsårsbästa.

– Jag behöver fortfarande smälta det här – jag är fortfarande chockad över prestationen! I dag var jag i fantastisk form. Jag var redo både mentalt och fysiskt, så det blev en riktigt bra dag för mig, sade Werro.

– Det var inte min plan att följa farthållaren, men loppet utvecklade sig så och därför låg jag strax bakom. När farthållarna klev av bestämde jag mig för att följa Keely så länge som möjligt och ge allt jag hade.

Hodgkinsons andraplats på 1.54,33 innebar också brittiskt rekord och förde upp henne till sjätte plats genom tiderna. Amerikanskan Roisin Willis blev trea på 1.57,56, i ett lopp där hela sju löpare sprang under 1.58 – något som aldrig tidigare hänt.

En storsint Hodgkinson hyllade sin rival efter loppet:

– Stort beröm till Audrey – det var en otrolig insats av henne. Hon hjälpte mig att springa snabbare i dag och jag är glad att hon pressade mig genom hela loppet och kämpade ända till mållinjen, men jag tänker inte låta det hända igen.

– Jag förväntade mig inte det här från henne i dag och trodde att hon skulle komma tillbaka till mig mot slutet. Men sådana överraskningar är bra för mig, bra för oss båda och fantastiska för grenen. Nivån höjs hela tiden.

– Europamästerskapen kommer att bli en fantastisk kamp mellan oss. Det är väldigt roligt att få vara en del av en så spännande tid för damernas 800 meter. Hon får fram det bästa i mig och jag tror fortfarande på mig själv. Världsrekordet är fortfarande mitt mål i London nästa månad och jag tror fortfarande att jag kan klara det.


Nuguse höll undan för Myers på 1500 meter

På herrarnas 1500 meter använde den olympiske bronsmedaljören Yared Nuguse all sin erfarenhet för att stå emot Australiens Cameron Myers.

Nuguse vann med 0,21 sekunders marginal på 3.30,11, medan Kenyas tidigare världsmästare Timothy Cheruiyot blev trea på 3.30,67.

Utmaningen från Europas rekordhållare på 5000 meter, Andreas Almgren, och världsmästaren på 10 000 meter, Jimmy Gressier, uteblev. Båda upptäckte att steget ned till 1500 meter var betydligt tuffare än de var vana vid.

Gressier slutade tolva på 3.34,63, medan Almgren blev fjortonde man på 3.36,81.


Haylom tog sin andra Diamond League-seger för säsongen

Tidigare under tävlingsdagen ledde Etiopiens Birke Haylom från start till mål och tog sin andra Diamond League-seger för året, efter triumfen i Keqiao i maj där hon satte världsårsbästa med 3.55,56.

Försöket att förbättra den tiden rann dock ut i sanden under de avslutande varven i den svenska sommarvärmen, samtidigt som Kanadas Lucia Stafford såg ut att kunna komma ikapp.

Men Haylom hade tillräckligt med krafter kvar för att hålla undan och vinna på 4.00,68. Stafford blev tvåa, 1,25 sekunder bakom, medan Storbritanniens Erin Wallace slutade trea på 4.02,87.